Bezpieczne rozszerzanie diety dziecka, czyli metoda BLW i 7 zasad bezpieczeństwa

Bezpieczne karmienie metodą BLW

Z dnia na dzień karmienie BLW (ang. Baby-Led Weaning) staje się coraz popularniejsza. Ma ona swoich zwolenników chwalących lepszy rozwój motoryczny dziecka, zmniejszenie ryzyka otyłości czy lepszą samoregulację mechaniznów głodu i sytości. BLW ma też swoich przeciwników przywołujących potencjalnie większe ryzyko zakrztuszenia, niedobory żelaza, deficyty kaloryczne czy po prostu duży bałagan na początku jej stosowania.
Szukając alternatyw, napotkałam nowozelandzką alternatywę dla BLW, czyli metodę wg protokołu BLISS (Baby-Led Introduction to Solids Study).
Sposoby w niej zastosowane to rozważania na zupełnie inną historię. Bo teoretycznie BLISS udoskonala karmienie BLW, przy potencjalnym zmniejszeniu ryzyk jak: niedobory żelaza, zakrztuszenie czy zaburzenia wzrostu.

Na początek chciałam się jednak podzielić bardzo przemawiającą do mnie listą bezpiecznego rozszerzania diety dziecka. Lista „must to know” dla rodziców, którzy właśnie zaczynają swoją przygodę z proponowaniem pokarmów stałych. Lista przygotowana wg protokołu BLISS – oczywiście także do stosowania przy BLW.

Bezpieczne rozszerzanie diety dziecka – zasady

1. Bezpieczne krzesło

może i wygodnie trzymać dziecko na kolanach, jednak bezpiecznie dla dziecka jest posadzić je w wysokim krześle przy stoliku lub w krzesełku do karmienia. Dzięki temu cały czas możesz je obserwować i w razie potrzeby szybko reagować.

2. Wspólne jedzenie

nigdy nie zostawiaj dziecka samego podczas jedzenia. Podstawowa i niereformowalna zasada!

3. Byle na spokojnie

pozwól dziecku włożyć jedzenie spokojnie do buzi. Dziecko samo skontroluje jak szybko to zrobi. Samo też skontroluje ile go będzie chciało. Oczywiście będzie kusiło by pomóc dziecku zrobić to szybciej – daj mu jednak czas. Twoim zadaniem jest proponowanie, nie wpychanie.

4. Optymalny – letni

jeśli proponowane jedzenie jest gotowane, sprawdź czy jest odpowiednio ciepłe dla dziecka. Dobrze wprowadzać różne temperatury. Najbezpieczniejsza jest temperatura letnia.

Bezpieczne rozszerzanie diety dziecka, czyli metoda BLW i 7 zasad bezpieczeństwa - Diet4kids
Zawsze sprawdź temperaturę | karmienie BLW

5. Sprawdź teksturę

podany produkt musi być możliwy do zmiażdżenia wargami dziecka. Jako rodzic spróbuj zgnieść go palcami lub wargami. Jeśli tekstura jest zbyt twarda, zmień produkt lub jeszcze podgotuj.

6. Na kształt palca

przedstawiaj dziecku produkty w kształcie słupków i grubości palca ( tzw.„finger food” ), który to kształt jest łatwy do złapania dla dziecka. Mogą to być słupki awokado, gotowanej marchewki czy dojrzałej gruszki. Wskazują, by długość była większa niż piąstka dziecka. Wówczas po złapaniu przez dziecko pokarmu, będzie on wystawał z rączki.

7. Nie za małe

na tym etapie nie oferuj dziecku produktów, które mogą rozpaść się na kawałeczki. Nie oferuj także produktów czy w kształcie „monet”, które mogą zablokować drogi oddechowe malucha. Unikamy produktów jak: surowe jabłko, całe pomidorki koktajlowe, orzechy, całe winogrona i inne surowe owoce/warzywa z twardą skórką. Także chrupiącą skórkę chleba, popcorn czy klejące masło orzechowe zostawmy na później. O landrynkach czy piankach nie wspomnę, bo ich nigdy nie będę polecać 😉

Więcej o zabronionych dla dzieci produktach tutaj

Bezpieczne rozszerzanie diety dziecka, czyli metoda BLW i 7 zasad bezpieczeństwa - Diet4kids
Na początek wybierz łatwe do zmiażdżenia, miękkie gotowane lub pieczone słupki warzyw (marchew, ziemniak, dynia, cukinia) kawałki gruszki, banana czy awokado | karmienie BLW

Oczywiście – nim zaczniesz rozszerzać dietę swojego dziecka (a szczególnie karmieniem BLW!), dziecko musi być przygotowane! O tym tutaj 🙂

Dodałbyś jeszcze jakieś dodatkowe zasady na bezpieczny początek karmienia BLW?

ŹRÓDŁA:

  • Schilling L. i wsp..: „Born to eat” 2017
  • Protokół BLISS – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4643507/
  • Rowan H, Harris C. „Baby-led weaning and the family diet. A pilot study” Appetite 2012;58:1046-1049
  • Szajewska H. i wsp.: „Zasady żywienia zdrowych niemowląt” Zalecenia PTGHiŻD. Pediatria, 2014, 11.3 321-338
  • Schwarzenberg i wsp.: „Advocacy for Improving Nutrition in the First 1000 Days To Support Childhood Development and Adult Health” Pediatrics 14,2, 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *