Od kiedy można podawać dziecku mleko krowie?
Od kiedy można podawać dziecku mleko krowie? – pytanie do dietetyka
„Dlaczego mogę wprowadzić jogurt krowi do diety dziecka, a nie mogę rozszerzyć diety niemowlaka o mleko krowie? Od kiedy mogę podawać dziecku mleko krowie?”
Faktycznie wg zaleceń nie należy podawać mleka krowiego przed ukończeniem 12 miesiąca życia dziecka jako głównego posiłku ze względu na ryzyko niedoboru żelaza czy mikro krwawień w przewodzie pokarmowym. Możemy jednak podawać dziecku jogurty, maślanki, sery czyli pochodne mleka. Dlaczego?
„Zgodnie z aktualnym (2013) stanowiskiem Komitetu Żywienia ESPGHAN nie należy stosować mleka krowiego jako głównego napoju przed ukończeniem 12. m.ż., a po 12. m.ż. jego dzienne spożycie nie powinno przekraczać 500 ml. Mleko krowie zawiera małe stężenie żelaza, tak więc opóźnione jego wprowadzanie wprowadzanie chroni przed wystąpieniem niedokrwistości z niedoboru żelaza. Ponadto wyniki badań dowodzą, że wczesne wprowadzanie mleka krowiego może być przyczyną mikro-krwawień z przewodu pokarmowego. Podawanie mleka niemodyfikowanego prowadzić może również do nadmiernego obciążenia ustroju białkiem i produktami jego przemiany oraz solami mineralnymi i w konsekwencji do przeciążenia osmotycznego nerek oraz niewłaściwej, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym, podaży węglowodanów i tłuszczów” [2]
Ograniczenie rozszerzania diety dziecka o mleko do 12 miesiąca życia dziecka, polega na nie podawaniu mleka krowiego jako niezależnego posiłku np. w butelce czy kubku. Nie należy więc zamieniać mleka mamy czy mleka modyfikowanego (MM) na mleko krowie. Podstawą diety do 12 miesiąca życia jest i będzie mleko mamy czy mleko modyfikowane.
Zagrożenie anemią, obciążenie nerek czy mikro-krwawienia odnosi się do dużej ilości mleka krowiego stosowanego jako osobnego produktu. Nawet po pierwszym roku życia dziecka, zalecane jest ograniczenie produktów mlecznych w tym mleka krowiego do max. 500ml dziennie. Pamiętaj że jeśli po 1 roku życia karmisz piersią, ilość produktów mlecznych będzie naturalnie mniejsza.
Dodawanie nabiału (jogurt, maślanka, ser biały, śmietanka) to wprowadzanie po prostu nowego produktu. Przez ich wprowadzenie (oczywiście w umiarkowanej ilości), nie ryzykujesz usunięciem karmień czy niebezpiecznym zmniejszeniem ilości karmienia mlekiem kobiecym czy MM. Dodatkowo w procesie produkcji jogurtu czy sera część białek jest usuwana a część jest rozkładana, dlatego te produkty są łatwiej strawne dla dziecka w porównaniu z mlekiem krowim.
Czy gotować kaszki na wodzie czy na mleku krowim?
Mleko pełnotłuste możesz dodawać do diety dziecka ale jako niewielki dodatek do dań. Możesz, ale nie musisz dodawać np. do naleśników smażonych bez tłuszczu. Rozpoczynając rozszerzanie diety, kaszki owsiane, gryczane, jaglane (wybieraj koniecznie naturalne – skład produktów dla dzieci w tym kaszek pozostawia wiele do życzenia!) czy ryże najlepiej podawać na wodzie, stopniowo wprowadzając dodatki jak owoc, jogurt czy olej. Natomiast od 11-12. miesiąca życia można próbować wprowadzać kaszki jak gryczane, jaglane, owsiane gotowane na mleku krowim. Jeśli dziecko jest karmione MM, to można przygotować także kaszkę na bazie porcji MM.
Mleko roślinne dla niemowlaka – czy niemowlak może spożywać mleko roślinne?
Wytyczne nie uwzględniają mleka roślinnego w rozszerzaniu diety. Jeśli chciałabyś urozmaicić dietę dziecka o napój roślinny, to proponowałabym przed 11-12 miesiącem życia zastosowanie jedynie jako dodatek technologiczny. Znów – możesz, nie musisz. Samodzielnie do picia – dopiero po 12 miesiącu życia. Czytaj jednak skład – mleka roślinne często zawierają cukier, maltodekstrynę, aromaty i inne zbędne dodatki, które ani Tobie ani maluszkowi do szczęścia nie są potrzebne 😉 Nie wybieraj jednak mleka ryżowego ze względu na wysoki poziom arsenu. O różnicach w mlekach roślinnych oraz różnicach względem mleka krowiego w osobnym artykule tutaj.
Podsumowanie – mleko krowie a jogurt w diecie niemowlaka
Mleko krowie jako samodzielne „danie” po 12 miesiącu życia. Wcześniej możesz dodawać ale jako dodatek technologiczny np. do naleśników. W trakcie rozszerzania diety kaszki najlepiej gotować na wodzie. Kaszki gotowane na pełnotłustym mleku krowim najlepiej wprowadzić po 11-12 mies życia .
A Ty masz jakieś pytanie do dietetyka?
ŹRÓDŁA:
- Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterlogii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne/Pediatria 2016; 9-24
- Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci”, Standardy Medyczne 2014; 321-338
- Fiocchi et. Al. Cow’s milk allergy: towards an update of DRACMA guidelines. World Allergy Organisation Journal, 2016 9:35
- Crawley, Helen F.: Eating Well: Vegan Infants and Under 5s. Wyd. First Steps Nutrition Trust, 2017
- Jarosz M. (red.) Normy żywienia dla populacji polskiej, Wyd. IŻŻ, Warszawa 2017
Witam,
Jestem mamą 7 miesięcznego chłopca, który ma alergię na BMK. Jesteśmy w trakcie rozszerzania diety. Chciałabym wprowadzać dziecku kaszki na śniadanie, np. jaglaną, kaszę mannę ale nie wiem na jakiej bazie te kasze najlepiej przygotować. Czy na mleku owsianym/migdałowym z wapniem, czy na samej wodzie (obawiam się, że nie będą ssmakowały)? Przez to, że nie możemy wprowadzać produktów mlecznych, mamy nie małą zagwozdkę co dawać maluchowi na śniadanie. Czy możemy podawać jogurty roślinne, jeśli tak to jakie?
Bardzo proszę o pomoc i serdecznie pozdrawiam.
Nina
Do 12 miesiąca życia kaszki przygotowujemy na wodzie. Cały czas w diecie dziecka dominuje bowiem mleko mamy lub MM. Można przygotować z dodatkami jak owoce, olej, zmielone nasiona. Ewentualnie kaszki może Pani przygotować na napojach roślinnych ale do 12 mies. życia na czystych napojach bez wzbogacenia w wapń (proszę czytać skład – najczęściej mamy w nim np. woda, owies, olej słonecznikowy) 🙂 Jogurt czy napoje roślinne wzbogacone w wapń, podobnie jak mleko czy jogurt, możemy podawać ale jako dodatek kulinarny do przygotowanego posiłku a nie jako baza. O smak proszę się nie obawiać – pamiętajmy że dzieci dopiero poznają smaki 🙂 P.S. Proszę pamiętać, że plucie jedzeniem przez dziecko to etap zapoznawania się z nowymi smakami, a nie objaw tego że niemowlakowi coś nie smakuje 🙂
Dodatkowe informacje na później tutaj – https://diet4kids.pl/jakie-mleko-roslinne-dla-dziecka/