Wybiórczość pokarmowa

Wybiórczość pokarmowa u dzieci


Odpowiednie żywienie dzieci

Wiesz że odpowiednie żywienie dzieci stanowi fundament dla rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka, a wykształcenie prawidłowych nawyków żywieniowych pozwoli nauczyć dziecko dbania o własne zdrowie. Mając tego świadomość jako rodzic dziecka z trudnościami w karmieniu szukasz pomocy.

Czasem wystarczają własne pomysły czy porady znajomych, babć czy przyjaciół. Często jednak uciekamy się do metod jak systemy kar i nagród, karmienia przed TV, zabawiania dziecka, oszukiwania czy nawet zmuszania do jedzenia.

Rodzice dłużej zmagający się z problemem wybiórczego jedzenia u dzieci, wiedzą że są to środki nieskuteczne – działające tylko przez chwilę. Czasem czekamy rok, dwa, trzy lata wg porad „wyrośnie z tego”, „mój synek tez tak miał – poczekaj”, zapominając że każde dziecko jest inne i czekanie na samoistne rozwiązanie problemu może przynieść odwrotny skutek.

W tym czasie padają pierwsze określenia na problem wybiórczości pokarmowej. Naznaczamy i „etykietujemy” nimi dziecko oraz rodziców. Nie raz sam używałeś czy słyszałeś określenia typu „niejadek”, „moje dziecko tego i tak nie zje”, „ona/on jest tak wybredne” itp.

Kluczowym elementem jest zrozumienie dlaczego dziecko odmawia jedzenia. Znalezienie prawdziwych przyczyn trudności związanych z karmieniem. W większości za trudności z karmieniem obwinia się albo dzieci albo rodziców. A stąd bardzo łatwa droga do oceny, wzajemnych oskarżeń, frustracji i konfliktów w rodzinie.

Wybiórczość pokarmowa u dzieci to często złożony problem. Brakuje zrozumienia faktycznych przyczyn trudności z jedzeniem. Zrozumienia na jakim etapie rozwoju jest dziecko, jakie pojawiają się emocje u dziecka czy rodzica, jaka jest atmosfera przy posiłku, co dla dziecka znaczy nowy posiłek, zrozumienia własnych oczekiwań czy zauważenie własnych nieobiektywnych porównań.

Jak wygląda praca nad wybiórczością pokarmową u dzieci?

Praca nad wybiórczością pokarmową u dziecka to praca systemowa. Obejmuje ona pracę zarówno z dzieckiem jak i rodzicem. Pierwsza wizyta to spotkanie z samym rodzicem/ rodzicami a już kolejne spotkania odbywają się wspólnie z dzieckiem. Zobacz tutaj

Pracując nad problemem z wybiórczością pokarmową należy uzbroić się w cierpliwość. Nie jest to praca na tydzień czy dwa lecz najczęściej kilka miesięcy.

W zależności od problemu czasem do terapii niezbędne jest włączenie specjalistów jak terapeuta integracji sensorycznej, neurologopeda, pediatra czy psycholog.

Nie jest to praca z przygotowanym jadłospisem. Jest to szukanie prawdziwych przyczyn wybiórczości pokarmowej i praca połączona z zabawą, wyznaczaniem celów i ich realizacją. Dzięki temu stopniowo ale systematycznie, w tempie odpowiednim dla dziecka, oswajamy dziecko z nowymi produktami, rozszerzając menu o nowe produkty lubiane.

Czym jest wybiórczość pokarmowa?

 • spożywaniem limitowanych produktów spożywczych (spożywanie określonego zakresu produktów spożywczych)
 • niechęci do próbowania nowych produktów (neofobia żywieniowa)
 • silnym upodobaniem żywieniowym oraz silną niechęcią do poszczególnych produktów
 • odmową pokarmów nie należących do grupy preferowanych przez dziecko

Cechami które powinny zwrócić Twoją uwagę jako rodzica są:

 • wypluwanie jedzenia
 • dławienie się
 • zabawa jedzeniem w trakcie posiłku
 • przesadnie wolne jedzenie
 • przetrzymywanie jedzenia w ustach
 • problemy z połykaniem czy żuciem pokarmów
 • nerwowe sytuacje w trakcie posiłku
 • cechy powyższe

Warto pamiętać że wybiórczość pokarmowa sprawia że czynność jedzenia jest dla dziecka stresująca i niekomfortowa. Spożywanie ciągle tej samej grupy produktów może z kolei prowadzić do realnych niedoborów składników odżywczych.


Jeśli zauważyłeś u swojego dziecka symptomy mogące świadczyć o wybiórczym jedzeniu nie zwlekaj i napisz lub zadzwoń (kontakt) – z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania!


Obiady dla przedszkoli - menu dla przedszkola i żłobka - Diet4kids - profesjonalizm

Profesjonalizm

Obiady dla przedszkoli - menu dla przedszkola i żłobka - Diet4kids - elastyczność

Elastyczność

Obiady dla przedszkoli - menu dla przedszkola i żłobka - Diet4kids - dietetyk z powołaniem

Misja

Obiady dla przedszkoli - menu dla przedszkola i żłobka - Diet4kids - dietetyk z doświadczeniem

Doświadczenie

Obiady dla przedszkoli - menu dla przedszkola i żłobka - Diet4kids - współpraca online

Współpraca online