Jakie mleko roślinne dla dziecka?
Jakie mleko dla dziecka – pytanie do dietetyka
„Skład mleka roślinnego pozostawia wiele do życzenia. Jakie mleko roślinne wybrać dla dziecka? Jakie mleko roślinne wybrać dla niemowlaka?”
W rozszerzaniu diety niemowląt nie przewidziano uwzględniania mlek roślinnych. Mleka roślinne stają się coraz popularniejsze i często goszczą w naszych domach. Stosowanie mlek roślinnych podzieliłabym na dwa etapy. Stosowanie mleka roślinnego u dzieci i mleko roślinne przy rozszerzaniu diety.
Jakie mleko roślinne dla dziecka ?
Mleko roślinne ma zastąpić mleko krowie lub urozmaicić dietę. Mleko roślinne powinno wypełnić zapotrzebowanie na wapń w który wzbogacane są mleka roślinne, białko i kaloryczność.
Jedynie mleko sojowe wzbogacone wapń uznane jest za ekwiwalent mleka krowiego tzn. wykazuje mniej więcej podobne wartości odżywcze. Inne mleka jak owsiane czy jaglane również możesz włączać jednak nie mają one choćby takiej zawartości białka jak mleko krowie.
Co z dodatkami do mleka roślinnego dla dziecka?
Jeśli chodzi o dodatki to wybierając mleko roślinne staraj się trzymać maksymalnie krótkiego składu.
U dzieci i dorosłych wybieraj mleko z dodatkiem wapnia (węglan wapnia) czy witaminy D/B12 . Mleko wzbogacone w wapń będzie także zawierać guma guar czy guma gellan. Dzięki nim udaje się utrzymać te dodatki w mleku. Guma guar czy guma gellan uznawana są za bezpieczne.
Unikaj dodatków jak cukier ale i zamienniki cukru jak maltodekstryna.
Niestety nie jest łatwo znaleźć dobrej jakości mleko roślinne. Ponadto składy zmieniają się bardzo często dlatego kontroluj co jakiś czas kupowane mleko.
Na stan obecny moge polecić mleka roślinne wzbogacone w wapń np.:
- mleko owsiane np. https://www.frisco.pl/pid,11956/n,oatly-napoj-owsiany-o-smaku-naturalnym-z-wapniem/stn,product
- sojowy https://www.frisco.pl/pid,48411/n,sojasun-napoj-sojowy-naturalny-uht/stn,product
Zasady zastępowania mleka krowiego roślinnym:
- wybieraj mleko roślinne wzbogacone w wapń (węglan wapnia)
- unikaj długich składów np. cukier, maltodekstryna, aromaty
- ekwiwalentem mleka krowiego jest mleko sojowe wzbogacone w wapń
- możesz stosować inne mleka roślinne jak jaglane czy owsiane – pamiętaj jednak o odpowiedniej podaży białka (te mleka zawierają go znacznie mniej choć wiemy że dieta dzieci z reguły jest nadmiarowa w białko)
- nie stosuj mleka ryżowego ze względu na wysoki poziom arsenu
Jakie mleko roślinne dla niemowlaka ?
Wiemy już że do 6 miesiąca życia mleko mamy powinno być jedynym pokarmem dla dziecka. Natomiast do 12 miesiąca życia mleko mamy lub mleko modyfikowane stanowi podstawę diety dziecka, którą dodatkowo rozszerzamy już o inne pokarmy. Do 12 miesiąca życia mleko krowie czy roślinne nie powinno także stanowić osobnego posiłku jak np. szklanka mleka.
Co jednak gdy chcemy włączyć mleko roślinne/krowie wcześniej? Można to zrobić stosując mleko jako dodatek do posiłku – o tym więcej tutaj.
Jako że do 11-12. miesiąca życia dziecka kaszki czy ryże możesz przygotowywać na wodzie niekoniecznie na mleku krowim, proponowałabym dołączać do diety dziecka napoje roślinne bez dodatków wapnia. Dlaczego? Do tego czasu wapń dziecko pozyskuje z Twojego mleka czy dodatkowo z jogurtów/ serków przy rozszerzaniu diety. Dodatkowo na rynku bardzo łatwo znaleźć mleko roślinne o dobrym składzie właśnie bez dodatków wapnia. Odchodzą niezbędne zagęstniki jak guma guar i są one czyste tzn. baza (owsiana/sojowa), ewentualnie olej i sól. Soli z reguły jest tyle samo lub nawet mniej niż standardowo w mleku krowim (krowie ma 1,0g/ 100ml) – https://www.frisco.pl/pid,13747/n,laciate-mleko-32-w-butelce-(swieze)/stn,product.
Tutaj przykładowe które na czas pisania artykułu wykazują fajny skład:
- owsiane – https://www.frisco.pl/pid,6808/n,natumi-napoj-owsiany-bio/stn,product czy to
- owsiane z rosmana – https://www.rossmann.pl/Produkt/Napoje-roslinne/enerBiO-napoj-owsiany-1-l,156114,8762
- sojowe z rosmana – https://www.rossmann.pl/Produkt/Napoje-roslinne/enerBiO-napoj-sojowy-1-l,156122,8762 , sojowy natumi – https://www.frisco.pl/pid,6821/n,natumi-napoj-sojowy-naturalny-bezglutenowy-bio/stn,product
Czy Ty masz jakieś pytanie do dietetyka dziecięcego?
- Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterlogii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne/Pediatria 2016; 9-24
- Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci”, Standardy Medyczne 2014; 321-338
- Elvira Verduci i inni: Cow’s Milk Substitutes for Children: Nutritional Aspects of Milk from Different Mammalian Species, Special Formula and Plant-Based Beverages Nutrients. 2019, 11(8): 1739
- Sai Kranthi Vanga, Vijaya Raghavan: How well do plant based alternatives fare nutritionally compared to cow’s milk? J Food Sci Technol. 2018,55(1): 10–20
- Fiocchi et. Al. Cow’s milk allergy: towards an update of DRACMA guidelines. World Allergy Organisation Journal, 2016 9:35
- Crawley, Helen F.: Eating Well: Vegan Infants and Under 5s. Wyd. First Steps Nutrition Trust, 2017
- Jarosz M. (red.) Normy żywienia dla populacji polskiej, Wyd. IŻŻ, Warszawa 2017
Witam mam pytanie.Pediatra powiedzial mi zebym ograniczyla laktozę w menu 15 miesiecznego syna.Problemy z kupką. Natomiast, gdy wspomnialam o napojach roślinnych lekarz stwierdził, ze to nie jest produkt dla dzieci oraz ze rośliny te wchlaniaja metale ciężkie. Chcialabym zapytać jako to jest z tymi napojami roślinnymi czy na pewno są bezpieczne dla małych brzuszków. Robiłam synowi placuszki lub nalesniki na napojach roślinnych, ktore bardzo lubił. Jednak przestalam ze wzgledu na wskazania pediatry.
Pani Kasiu, Dziękuję za wiadomość 🙂 W przypadku stosowania zamienników dla mleka krowiego, jedynym niezalecanym napojem (o ile nie mamy stwierdzonych alergii np. na orzechy) jest napój ryżowy ze względu na wysoką zawartość arsenu, który w nadmiarze może być szkodliwy dla małych dzieci. Może ten właśnie napój pediatra miał na myśli. Przykro że została Pani wprowadzona w błąd. Reszta bowiem jak np. napój sojowy, migdałowy czy owsiany z powodzeniem mogą być stosowane w diecie małych dzieci. Ważne jest urozmaicenie w ich stosowaniu, zwracanie uwagi by zawsze był dodany wapń do składu. W składzie nie powinno być natomiast cukru czy zamienników jak maltodekstryna. W pani natomiast przypadku jeśli mówimy o nietolerancji laktozy, wystarczy zamienić produkty mleczne na produkty mleczne bezlaktozowe (np. mleko krowie b/laktozowe, jogurty b/laktozowe). Nie ma potrzeby stosowania roślinnych zamienników mleka chyba że w kwestii dodatkowego urozmaicenia. Eliminacja produktów mlecznych bez stosowania zamienników może łączyć się choćby z niedoborem wapnia w diecie dziecka.
Dzień dobry,
Czy dla 10cio miesięcznego dziecka można przygotowywać kaszki np. Owsiane, jaglane na mleku owsianym?
Pozdrawiam
Dzień dobry, kaszki do 12 mies. życia dziecka przygotowujemy na wodzie, ew. na napoju roślinnym (nie ryżowym!) niewzbogaconym w wapń. Proszę wówczas koniecznie czytać skład. Do 12 mies. życia dobry skład bez wzbogacenia w wapń to np. woda, owies, olej.