Filtruj produkty

Dieta alergika

Dieta alergika


Alergia u dziecka

Dieta alergika - dietetyk dziecięcy diet4kids.pl

Alergia to problem który dotyka nas coraz częściej zarówno dzieci jak i dorosłych. Jeśli Twoje dziecko choruje na alergię lub z jakiegoś powodu musisz wprowadzić dietę eliminacyjną warto skonsultować się z dietetykiem klinicznym.

Dietetyk dziecięcy wskaże zamienniki jakie powinny być wprowadzone do diety małego alergika, odpowie na rodzące się pytania oraz przedstawi właściwe rozwiązania które uspokoją i mają na celu zapobieganie niedoborom składników odżywczych.

Czym jest dieta eliminacyjna?

Dieta eliminacyjna to rodzaj diety w której na stałe lub czasowo usuwamy poszczególne produkty lub grupy produktów z diety. Dietę eliminacyjną stosujemy przy zdiagnozowanej alergii (np. alergia na białka mleka krowiego, alergia na białka jaja), nadwrażliwości (np. nieceliakalna nadwrażliwość na gluten) czy nietolerancji pokarmowej (np. nietolerancja laktozy, fruktozy).

Dietę eliminacyjną stosuje się także w celach światopoglądowych np. dieta wegetariańska czy wegańska.

Alergia vs nietolerancja pokarmowa

Alergia i nietolerancja pokarmowa to nie to samo, pomimo że terminy te czasem używane są zamiennie. Rożnica jest kolosalna. Inne bowiem będą zalecenia dietetyczne dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego a inne dla dzieci z nietolerancją laktozy. Pomimo prób usystematyzowania, nazewnictwo wciąż nie jest do końca spójne. Niezależnie od tego jaki przyjmiemy podział warto pamiętać że:

  • Nietolerancja pokarmowa to niepożądane reakcje występujące wskutek niedoborów enzymów trawiących cukry jak laktoza czy fruktoza – przebiega bez aktywacji układu immunologicznego
  • Alergia pokarmowa to niepożądana reakcja będących wynikiem aktywacji układu immunologicznego – przebiega z aktywacją układu immunologicznego. Organizm małego alergika błędnie rozpoznaje błędnie białko danego produktu jako „wrogie” i dąży do jego likwidacji

U niektórych dzieci dochodzi dodatkowo do reakcji krzyżowych tzw. alergii krzyżowej. Podobne objawy jakie występują przy kontakcie z pierwotnym alergenem (np. brzoza), występują także przy zetknięciu z alergenem o odmiennym pochodzeniu np. seler, marchew, śliwka, pomidor, jabłko. Jest to wynikiem strukturalnego podobieństwa białek nawet o odmiennym pochodzeniu.


Umów się na pierwsze spotkanie z dietetykiem dziecięcym

KALENDARZ WIZYT DIETETYK DZIECIECY

Alergeny pokarmowe

W Polsce najczęściej uczulającymi pokarmami u dzieci są białka mleka krowiego i białka jaja kurzego. W teorii alergię może wywołać każde białko. Znaczną większość alergii (90%) wywołuje jednak tzw. „wielka ósemka” czyli: pszenica, skorupiaki, jaja, ryby, orzeszki ziemne, mleko, orzechy, soja.

Alergie i uczulenia – odpowiednia dieta

Produkt wywołujący reakcje alergiczną należy wyeliminować z diety. Jeśli produkt ten stanowi wartościowy składnik żywienia np. jajko czy mleko, bez jego udziały trudno będzie Tobie zbilansować dietę małego alergika. Badania pokazują że dzieci cierpiące na alergie pokarmowe mają często obniżoną podaż składników odżywczych (np. wapnia, żelaza czy cynku) w stosunku do dzieci będących na dietach standardowych.

Dietetyk dziecięcy wskaże zamienniki jakie powinny pojawić się w diecie dziecka by nie doprowadzić do niedoborów. Otrzymasz także informacje gdzie znajdują się alergeny na które reaguje organizm Twojego dziecka (np. w przypadku alergii na białko mleka krowiego musisz uważać nie tylko na mleko i sery ale i np. wędliny, niektóre płatki, pasztety).

U dzieci z alergią czy nietolerancją pokarmową zastosowanie odpowiedniej strategii żywieniowej ma szczególne znaczenie. Dzieci są szczególnie narażone na niedobory pokarmowe mogące skutkować niedożywieniem, zaburzeniami tempa wzrastania czy rozwoju.

Wiedza o występowaniu alergenów, stosowanie się do zaleceń, wykorzystywanie zamienników, a w niektórych wypadkach także dostosowanie do jadłospisu są kluczem do sukcesu.

Zgłoś się do nas jeśli u Twojego dziecka zdiagnozowano:

  • alergia na białko mleka krowiego
  • alergia na białko jaja kurzego
  • alergia na inne białka (np. pszenica, soja, orzechy, gluten)
  • nietolerancje pokarmowe np. nietolerancja fruktozy, nietolerancja laktozy
  • nieceliakalna nadwrażliwość na gluten
  • celiakia
  • inne związane z wprowadzeniem diety eliminacyjnej

Więcej informacji znajdziesz tutaj.


Napisz na [email protected] lub zadzwoń (kontakt) a z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania!


Obiady dla przedszkoli - menu dla przedszkola i żłobka - Diet4kids - profesjonalizm

Profesjonalizm

Obiady dla przedszkoli - menu dla przedszkola i żłobka - Diet4kids - elastyczność

Elastyczność

Obiady dla przedszkoli - menu dla przedszkola i żłobka - Diet4kids - dietetyk z powołaniem

Misja

Obiady dla przedszkoli - menu dla przedszkola i żłobka - Diet4kids - dietetyk z doświadczeniem

Doświadczenie

Obiady dla przedszkoli - menu dla przedszkola i żłobka - Diet4kids - współpraca online

Współpraca online