Dieta odchudzająca dla dzieci
Odchudzanie dzieci – problem skali światowej
Niestety nadwaga i otyłość wśród dzieci rośnie w Polsce w zastraszającym tempie. Wg badania Instytutu Matki i Dziecka z 2017 obejmującego 135 polskich szkół, ponad 30% 8-latków ma nadwagę lub otyłość! Wg raportu WHO z 2017 roku, na świecie w ciągu ostatnich 40 lat liczba dzieci mających problem z zachowaniem prawidłowej masy ciała wzrosła 40-krotnie (z 11 do 124 milionów). Obecnie obserwuje się także wzrost częstości występowania nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy typu 2 u dzieci wiążącego się m.in. z nadwagą czy otyłością.
Jako rodzic pamiętaj że otyłość dziecięca zwiększa aż 4-krotnie szansę bycia otyłym w wieku dorosłym. Dodatkowo otyłe dzieci doświadczają trudności w oddychaniu, zwiększonego ryzyka załamań, nadciśnienia, wczesnych markerów chorób naczycniowo-sercowych, insulinooporności czy negatywnego wpływu na stan psychiczny.
Jeśli zastanawiasz się czy Twoje dziecko ma nadwagę czy otyłość, chcesz zmienić nawyki żywieniowe swoje, dziecka czy całej rodziny – zapraszamy do skorzystania m.in. z oferty z zakresu odchudzania dzieci (cennik znajdziesz -> tutaj)
Umów się na pierwsze spotkanie z dietetykiem dziecięcym
Odchudzanie dzieci – jakie działania jako rodzic mogę podjąć?
Otyłość to problem złożony. Łączący ze sobą problemy nie tylko żywieniowe ale społeczne, środowiskowe i behawioralne. Stąd tylko wielowymiarowe, przejrzyste i długotrwałe działanie może przynieść dobre rezultaty.
Jak wygląda odchudzanie dzieci u dietetyka – wizyta w gabinecie / online?
- analiza dotychczasowego sposobu żywienia w tym analiza dzienniczka żywieniowego
- przeprowadzanie wywiadu żywieniowego
- badanie antropometryczne na analizatorze oceniającym poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej czy wody (w gabinecie) – na drugiej wizycie już z dzieckiem
- ocena na siatkach centylowych i określenie stopnia problemu z masą ciała dziecka
- ustalenie planu działania i zmian nawyków żywieniowych dziecka i rodziny
więcej -> tutaj
Pamiętaj że efekt odchudzania dzieci i młodzieży zależy od:
- motywacji małego pacjenta a także rodziny do zmian
- systematyczności pracy i przestrzegania wyznaczonych celów
- bieżącego rozwiewania wątpliwości
- nastawienia na długotrwałą pracę
Odchudzanie dzieci i młodzieży w głównym założeniu polega na stopniowej i systematycznej zmianie nawyków żywieniowych połączonych z włączeniem aktywności fizycznej. Na to także nastawiamy się w naszej pracy. Jako dietetyk wprowadzam dziecko w świat zdrowego/zdrowszego żywienia. Analizuję dotychczasowe żywienie. Dopasowuję stopniowe zmiany tak by odchudzanie dziecka przebiegało w sposób zdrowy i regularny.
Napisz [email protected] lub zadzwoń (kontakt) a z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania!