Jadłospis w zlobku

Jadłospis w żłobku

Jadłospis w żłobku - jaki powinien być?

Podstawą ustalania jadłospisu w żłobku są aktualne normy żywienia dla populacji Polski. Dzięki nim jesteśmy w stanie dbać o zapewnienie odpowiedniej wartości odżywczej posiłków, a także wpływać na na kształtowanie prawidłowych nawyków i wzorców żywieniowych. Jadłospis dla dzieci w żłobku powinien być oczywiście urozmaicony i zawierać produkty sezonowe. Niemniej poza powyższymi warunkami menu powinno przede wszystkim być dopasowane pod upodobania smakowe i zwyczaje dzieci tak, by jadłospis w żłobku nie pozostał tylko idealnym świstkiem papieru, ale był faktycznie zrealizowany i zjedzony przez nasze pociechy. 

Menu żłobek

Na co zwracać uwagę?

Od najmłodszych lat powinniśmy dbać o urozmaicenie jadłospisu. Daje to dzieciom ogromny potencjał i otwiera ich smakowo na później. Dzieci w żłobku są grupą zdecydowanie bardziej otwartą na nowe smaki niż grupa przedszkolna. Warto wykorzystać ten czas by wprowadzić maksymalnie dużo nowych produktów. Proponujmy produkty sezonowe, różne sposoby obróbki potraw, dbajmy o atrakcyjny wygląd posiłków czy kolorystykę w obrębie jednego posiłku (dość monotonna będzie np. zupa kukurydziana gdy na II danie proponowana jest podobna kolorystyka czyli ziemniaki, kotlecik i żółta fasolka szparagowa żółta). 

Ważne jest by jadłospis w żłobku wykorzystywał różnorodne techniki przygotowywania potraw jak gotowanie, pieczenie, duszenie czy sporadycznie  smażenie najlepiej bez tłuszczu. Zupełnie inaczej smakuje dynia pieczona, gotowana na parze, dynia jako krem z grzankami czy duszona z mięsem w gulaszu. Dajmy dzieciom najwięcej możliwości do poznania tego urozmaicenia, co zwiększy szansę np. na łagodne przejście przez okres neofobii w wieku przedszkolnym (tzw. niechęci do próbowania nowej / nieznanej żywności).

Jadłospis w żłobku | mgr Monika Zaremba-Dragan | diet4kids

Warto także zadbać o różnorodne konsystencje dopasowane do umiejętności dzieci w danej grupie wiekowej. Zwracajmy uwagę by nie stosować samych dań o konsystencji nadmiernie zmiksowanej czy pod postacią papek. Dzieci powinny ćwiczyć umiejętność gryzienia i żucia. Pamiętajmy że sposób jedzenia wpływa choćby na rozwój mowy stąd różnorodne konsystencje są niezwykle ważne. 

Sezonowość jadłospisu w żłobku

Tworząc jadłospis dla żłobka musimy zadbać o sezonowość. Inne produkty będą dostępne latem a inne zimą. Różna będzie także ich cena.  W naszym sklepie dostępne są jadłospisy dla żłobka z podziałem na pory roku – jadłospis w żłobku na wiosnę, lato, jesień i zimę.

Często wykorzystywane są przez Was jako menu w placówkach, czasem wykorzystujecie je jako inspirację do samodzielnie tworzonych jadłospisów czy do składania ofert np. do przetargów. 

Jadłospis na żłobek posiada w sklepie także wersję na przedszkole i szkołę. Dzięki temu prowadząc placówkę np. żłobkowo-przedszkolną możesz bazować na jednym menu co ułatwia zakupy czy zmniejsza czas pracy na kuchni.  

Co wyróżnia nasze jadłospisy dla żłobków ?

DOŚWIADCZENIE

Jako dietetyk pracuję nad jadłospisami zbiorowymi dla dzieci od 2014 roku - zatem już długo 🙂 Przez lata doświadczeń moje podejście do tworzenia jadłospisów bardzo ewoluowało. Z roku na rok poszerzam wiedzę, zdobywam nowe doświadczenia pracy z przeróżnymi klientami na terenie całej Polski, przekazuję wiedzę zespołowi i razem tworzymy dla Was od lat jadłospisy dla przedszkoli, żłobków i szkół.

SPEŁNIENIE NORM SANEPIDU

Jadłospis w żłobku jest zgodny z Normami żywienia dla populacji Polski a także rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.

SMACZNE JADŁOSPISY

Gotowe jadłospisy sezonowe dla przedszkola stworzone są w tradycyjnym stylu. Wiemy co dzieci lubią (płatki kukurydziane, zupa pomidorowa, kotleciki) i te pozycje znajdziesz w menu. Dorzucamy trochę nowości, ale na tyle niewiele by dzieci mogły się przyzwyczaić do nowych smaków.

POPRAWNE ALERGENY

Alergeny w menu przedszkolnym oznaczone są zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1169/2011 z dnia 25.10.2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności na temat żywności (…). Nie musisz się zatem martwić o błędne ich przestawienie

WERSJA BEZMLECZNA GRATIS

Gratisowo dołączamy dla Was wersję bezmleczną do tego samego jadłospisu! Jako dietetyk kliniczny wiem jak wiele dzieci w tym wieku ma problem z alergią pokarmową. Najczęściej w żywieniu zbiorowym występują diety bezmleczne stąd taką wersję jadłospisu dołączamy dla Was gratis!

ZBILANSOWANIE

Sama z wykształcenia jestem dietetykiem klinicznym i poza tym, że muszę spełniać normy wymagane prawem, to wiem jak bardzo ważne jest ich stosowanie z punktu zdrowia dzieci. Jadłospisy dla dzieci w przedszkolu zbilansowane są zatem m.in. względem kalorii, białka, tłuszczy i węglowodanów tak by najlepiej dbać o naszych podopiecznych (i o spełnienie norm 😉

POPRAWNA GRAMATURA

Każda potrawa w menu przedszkolnym oznaczona jest gramaturą

SEZONOWOŚĆ

Wiemy jak ważna jest sezonowość jadłospisu w żłobku. Nie tylko w kwestii zdrowia podopiecznych ale i zachowania odpowiednich kosztów. Stąd możesz wybrać jadłospis dla przedszkola na wiosnę, lato, jesień lub zimę.

DOSTĘPNA LISTA ZAKUPÓW I RECEPTURY

Do każdego dania w jadłospisie dla żłobka zimowym, wiosennym, letnim czy jesiennym, przedstawione macie dokładne receptury wraz z przepisem. Na ich bazie tworzona jest lista zakupów, bo wiemy jak bardzo ułatwia Wam ona życie 🙂

Jaka jest ilość posiłków w menu dla żłobka?

W żłobku zapewnia się opiekę nad dziećmi do 10h dziennie. W tym czasie najczęściej podawane jest śniadania, zupa, II dania i podwieczorek, czasem uzupełniane o II śniadanie. Wszystko o łącznej wartości około 750 kalorii. W naszych jadłospisach dla żłobków przyjęliśmy model który sprawdza się u nas najczęściej czyli 4 posiłków: śniadanie, zupa, II danie, podwieczorek.

Jadłospis w żłobku - co z nowościami i zdrowym żywieniem?

Dzieci w żłobkach są najczęściej zdecydowanie bardziej otwarte na poznawanie nowych smaków niż dzieci w przedszkolu. Okres przedszkolny jak pisałam wyżej, charakteryzuje się naturalnie występującym okresem neofobii czyli lęku przed nowościami. Przyczynia się do zahamowania chęci do poznawania nowych produktów. Warto więc szczególnie dbać o urozmaicony jadłospis w żłobku, by dziecko wchodząc w okres neofobii miało wystarczająco rozbudowana listę produktów lubianych i akceptowanych.

Pamiętajmy o urozmaiceniu menu nie tylko w placówce ale i w domach. Zarówno żłobek jak i dom kształtują wybory żywieniowe dzieci. Ciężko by dziecko w placówce pokochało brokuła, surówki czy zupy wielowarzywne serwowane z kaszą, jeśli w domu są to produkty praktycznie obce.

We współpracujących placówkach nowości najczęściej wprowadzamy bardzo stopniowo, dając dzieciom czas na przyzwyczajenie się do nowego smaku. Pamiętajmy że początkowo odrzucane produkty, z czasem po wielokrotnym podaniu mają szanse zostać zaakceptowane. Jeśli jednak nowy produkt wprowadzamy rzadko np. raz na miesiąc, to jest to zbyt rzadki czas by dzieci realnie mogły się do tego smaku przyzwyczaić.

Jeśli masz pytania lub interesuje Ciebie indywidualne przygotowanie jadłospisu dla żłobka, przedszkola czy szkoły to napisz [email protected] lub zadzwoń (kontakt) a z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania!