Filtruj produkty

Wybiórczość pokarmowa

Wybiórczość pokarmowa



Odpowiednie żywienie dzieci

Wybiórczość pokarmowa u dzieci to ogromny i często złożony problem. Wiesz że odpowiednie żywienie dzieci stanowi fundament dla rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka, a wykształcenie prawidłowych nawyków żywieniowych pozwoli nauczyć dziecko dbania o własne zdrowie. Mając tego świadomość jako rodzic dziecka z trudnościami w karmieniu szukasz pomocy.

Czasem wystarczają własne pomysły czy porady znajomych, babć czy przyjaciół. Często jednak uciekamy się do metod jak systemy kar i nagród, karmienia przed TV, zabawiania dziecka, oszukiwania czy nawet zmuszania do jedzenia.

Rodzice dłużej zmagający się z problemem wybiórczego jedzenia u dzieci, wiedzą że są to środki nieskuteczne – działające tylko przez chwilę. Czasem czekamy rok, dwa, trzy lata wg porad „wyrośnie z tego”, „mój synek tez tak miał – poczekaj”, zapominając że każde dziecko jest inne i czekanie na samoistne rozwiązanie problemu może przynieść odwrotny skutek.

W tym czasie padają pierwsze określenia na problem wybiórczości pokarmowej. Naznaczamy i „etykietujemy” nimi dziecko oraz rodziców. Nie raz sam używałeś czy słyszałeś określenia typu „niejadek”, „moje dziecko tego i tak nie zje”, „ona/on jest tak wybredne” itp.

Kluczowym elementem jest zrozumienie dlaczego dziecko odmawia jedzenia. Znalezienie prawdziwych przyczyn trudności związanych z karmieniem. W większości za trudności z karmieniem obwinia się albo dzieci albo rodziców. A stąd bardzo łatwa droga do oceny, wzajemnych oskarżeń, frustracji i konfliktów w rodzinie. Wybiórczość pokarmowa u dzieci to często złożony problem. Brakuje zrozumienia faktycznych przyczyn trudności z jedzeniem. Zrozumienia na jakim etapie rozwoju jest dziecko, jakie pojawiają się emocje u dziecka czy rodzica, jaka jest atmosfera przy posiłku, co dla dziecka znaczy nowy posiłek, zrozumienia własnych oczekiwań czy zauważenie własnych nieobiektywnych porównań.

Na czym polega PROGRAM SMAKÓW dla dzieci z wybiórczością pokarmową?

Wybiórczość pokarmowa u dzieci – program smaków

Program smaków to program przygotowany dla dzieci zmagających się z wybiórczością pokarmową.

Program jest efektem godzin przepracowanych z rodzicami i dziećmi a także nauki z licznych polskich i zagranicznych źródeł.
Program smaków wykorzystuje elementy FOOD CHAINING, czyli techniki pomagającej dzieciom z wybiórczością pokarmową rozszerzać swoją dietę w sposób bardziej naturalny. Wykorzystuje on obecne nawyki i smaki jako podstawę do budowania dalszych.

Program smaków restrukturyzuje system żywienia w rodzinie. Składa się z następujących po sobie etapów. Na bazie zebranych informacji, plan dopasowuję pod daną rodzinę tak byśmy mogli działać najefektywniej. Po każdym spotkaniu, otrzymujesz ode mnie dodatkowe karty pracy dla Ciebie lub dziecka. Wszystko po to byśmy szybko dotarli do założonych celów 🙂
W zależności od problemu czasem do terapii niezbędne jest włączenie specjalistów jak terapeuta integracji sensorycznej, neurologopeda, pediatra czy psycholog.
Nie jest to praca z przygotowanym jadłospisem. Jest to szukanie prawdziwych przyczyn wybiórczości pokarmowej i praca połączona z zabawą, wyznaczaniem celów i ich realizacją. Dzięki temu stopniowo ale systematycznie, w tempie odpowiednim dla dziecka, oswajamy dziecko z nowymi produktami, rozszerzając menu o nowe produkty lubiane.

Uwaga! Program przeznaczony także dla dzieci z neofobią żywieniową

Co wchodzi w skład PROGRAMU SMAKÓW?

Praca nad wybiórczością pokarmową u dziecka to praca systemowa. Obejmuje ona pracę zarówno z dzieckiem jak i rodzicem. Pierwsze dwa spotkania odbywają się z samym rodzicem/ rodzicami. Na nich bardzo szeroko rozmawiamy o problemie, staramy się znaleźć przyczynę, przeprowadzam rozszerzoną edukację i ustalamy cele do realizacji do kolejnego spotkania.
Pracując nad problemem z wybiórczością pokarmową należy uzbroić się w cierpliwość. Nie jest to praca na tydzień czy dwa lecz najczęściej kilka miesięcy.

Pakiet smaków NA START:

  • analiza dotychczasowego żywienia, wskazanie problemów żywieniowych i ich przyczyn
  • indywidualne dopasowanie programu pod wasze potrzeby
  • 1x konsultacja wstępna online z rodzicem (ok. 1,5h)
  • 2 x konsultacja edukacyjno-kontrolna online / stacjonarnie
    • po ok. 1h
    • z rodzicem lub z rodzicem i dzieckiem
  • do realizacji na przestrzeni 3 miesięcy
  • dodatkowe materiały do pracy przesyłane w formie .pdf

Program smaków KONTYNUACJA:

  • 2 x konsultacja edukacyjno-kontrolna
    • po ok. 1h
    • w tym zabawy edukacyjno-oswajające dla dziecka
    • spotkania z rodzicem lub z rodzicem i dzieckiem
    • do realizacji na przestrzeni 2 miesięcy
  • bieżące opracowywanie indywidualnych FOOD CHAIN dla dziecka
  • dodatkowe materiały do pracy przesyłane w formie .pdf

Ile kosztuje PROGRAM SMAKÓW dla dzieci z wybiórczością pokarmową?

  • PAKIET smaków na START (3 spotkania) – 450zł stacjonarnie / online
  • PAKIET smaków KONTYNUACJA (2 spotkania) – 300zł stacjonarnie / online
https://www.instagram.com/p/Cf9r1LvoFE1/

Jak wygląda współpraca w programie?

  1. Kup pakiet spotkań (poniżej) a następnie umów się na pierwszą wizytę. Rezerwując wizytę masz 30 minut na jej opłacenie – później wizyta przepada.
  2. Uzupełnij i wyślij – Przed konsultacją wstępną otrzymasz na maila kwestionariusz osobowy oraz dzienniczek żywieniowy dla dziecka. W dzienniczku będziesz zapisywać co je i pije Twoje dziecko przez 3-5 dni. Na min. 3 dni przed wstępną konsultacją proszę byś wysłał/a mi kwestionariusz i dzienniczek.
  3. Porozmawiajmy – Konsultacja pierwsza online z rodzicem/rodzicami (czas trwania ok. 90 minut) w której omawiamy sytuację, obecny stan odżywienia dziecka, poznajemy się, ustalamy dalsze kroki działania i omawiamy wasze pierwsze kroki do zmiany. Pierwsza jedna lub dwie konsultacje są z rodzicem / rodzicami. Kolejne z dzieckiem.
  4. Przeczytaj i stosuj– po wizycie wysyłam dodatkowe materiały mające pomóc Wam osiągać zamierzone cele
  5. Kontynuuj – Co 2-4 tygodnie spotykamy się na wizycie kontrolnej online / stacjonarnie. Omawiamy co udało się osiągnąć, jakie były problemy. Ustalamy także dalsze kroki do zmian lub pozostajemy przy obecnych.

Czym jest wybiórczość pokarmowa?

  • spożywaniem limitowanych produktów spożywczych (spożywanie określonego zakresu produktów spożywczych)
  • niechęci do próbowania nowych produktów (neofobia żywieniowa)
  • silnym upodobaniem żywieniowym oraz silną niechęcią do poszczególnych produktów
  • odmową pokarmów nie należących do grupy preferowanych przez dziecko

Cechami które powinny zwrócić Twoją uwagę jako rodzica są:

  • wypluwanie jedzenia
  • dławienie się
  • zabawa jedzeniem w trakcie posiłku
  • przesadnie wolne jedzenie
  • przetrzymywanie jedzenia w ustach
  • problemy z połykaniem czy żuciem pokarmów
  • nerwowe sytuacje w trakcie posiłku
  • cechy powyższe

Warto pamiętać że wybiórczość pokarmowa sprawia że czynność jedzenia jest dla dziecka stresująca i niekomfortowa. Spożywanie ciągle tej samej grupy produktów może z kolei prowadzić do realnych niedoborów składników odżywczych.

Uwaga! Program przeznaczony także dla dzieci z neofobią żywieniową


Jeśli zauważyłeś u swojego dziecka symptomy mogące świadczyć o wybiórczym jedzeniu nie zwlekaj i napisz na [email protected] lub zadzwoń (kontakt) – z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania!


Obiady dla przedszkoli - menu dla przedszkola i żłobka - Diet4kids - profesjonalizm

Profesjonalizm

Obiady dla przedszkoli - menu dla przedszkola i żłobka - Diet4kids - elastyczność

Elastyczność

Obiady dla przedszkoli - menu dla przedszkola i żłobka - Diet4kids - dietetyk z powołaniem

Misja

Obiady dla przedszkoli - menu dla przedszkola i żłobka - Diet4kids - dietetyk z doświadczeniem

Doświadczenie

Obiady dla przedszkoli - menu dla przedszkola i żłobka - Diet4kids - współpraca online

Współpraca online