Mama na zdrowych zakupach spożywczych
Jak robić zdrowe zakupy rodzinne?
Jak robić zdrowe zakupy rodzinne?
Zakupy spożywcze powinny być dobrze przemyślane a już szczególnie gdy są to zakupy rodzinne. Wiemy że kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych zaczyna się w domu. Jeśli dzieci będą miały dostęp do niezdrowych produktów – to je będą spożywały. Jeśli natomiast zadbasz o ich jakość – zwiększasz szansę że Twoja pociecha będzie żywić się zdrowo. Czasem niestety wpadasz do sklepu i bierzesz to co jest pod ręką. Czasem wracając do domu z ciężką torbą zakupów i tak wiesz że nie kupiłeś tego co potrzebowałeś. A przecież obecnie dodatkowe wycieczki do sklepu nie należą do najlepszych pomysłów. Jak robić zdrowe zakupy? Jak przygotować się do zakupów, jakie produkty wybierać i na co zwracać uwagę? Poniżej kilka podstawowych zasad poniżej.
1. Nasyć swój głód
Wybierając się na zakupy najpierw zaspokój swój głód. Podstawowa zasada o której pewnie przekonałaś się choć raz. Ssanie w żołądku stymuluje wybieranie produktów, które je szybko zaspokoją. Wybierzesz więc produkty wysokokaloryczne, wysoko przetworzone czy słodycze – czyli produkty których zarówno Ty powinnaś unikać jak i Twoja rodzina. Niestety statystycznie kupisz także więcej artykułów – jednak niekoniecznie potrzebnych. Podsumowując – ani Ty ani Twoje dziecko nie idźcie na głodnego.
2. Planowanie posiłków i większe urozmaicenie
Przed zakupami zaplanuj rodzinne posiłki. Dobrze sprawdza się planowanie obiadów na cały tydzień. Poświecisz 0,5h w weekend, a pozwoli Ci to uniknąć monotonii i zdezorganizowania w tygodniu. Wprowadź także nowe smaki do swojej kuchni. Poszukaj na stronach internetowych ciekawych przepisów kulinarnych. Boisz się że dzieci nie będą chętne? Zaangażuj w planowanie dzieci – poproś starsze dziecko o pomoc. Niech wybierze jeden posiłek w tygodniu dla całej rodziny. Więcej niekoniecznie – w końcu mogłoby się skończyć codziennym jedzeniu spaghetti z sosem pomidorowym 🙂 Jaką masz swoją ulubioną stronę z przepisami?
3. Bez listy ani rusz
Sztandarową zasadą jest wcześniej przygotowana lista. Usiądź w domu i zastanów się co potrzebujesz. Najlepiej jak zaangażujesz do tego swoje dzieci. Wspólnie spiszcie listę na kartce, w tablecie czy na telefonie (osobiście do listy zakupów i innych zadań używam tej aplikacji ). Połączysz dwa w jednym – zwiększenie zainteresowania dzieci żywieniem a poprzez listę unikniesz chaosu zakupów i licznych pokus czekających na Ciebie w sklepie. Tutaj możesz pobrać przykładowe produkty z różnych grup spożywczych które pomogą Ci o niczym nie zapomnieć podczas zakupów. Tutaj znajdziesz także przykładowe produkty które zawsze warto mieć w domu.
4. Oceń produkt nie tylko po okładce
Świadomość sprawdzania etykiet spożywczych jest coraz większa. Jeśli jeszcze nie masz tego nawyku – warto go wypracować. Dlaczego? Bo ciekawe telewizyjne reklamy czy kolorowe hasła na opakowaniu często nijak mają się do jakości kupowanego artykułu. A jak już wydajesz pieniądze to chyba lepiej kupić lepszą jakość za niekoniecznie wyższą cenę, prawda? Fajna aplikacja na telefon, która powinna pomóc Ci w wyborach jest zdrowe zakupy – pobierz i sprawdź
5. Dieta planetarna, czyli wybieraj sezonowe i lokalne
Zanim udasz się do działu konserw czy mrożonek zahacz o warzywniak. Sprawdź co świeżego możesz w nim znaleźć. Nawet zimą znajdziesz na targowisku coś zdrowego i lokalnego. Jeśli jednak nie masz już pomysłów – wybierz mrożonki. To dobra forma konserwowania produktów i na pewno zwiększa urozmaicenie Twojej kuchni. Obecnie dużo się mówi o diecie planetarnej mającej m.in. zrównoważyć negatywny wpływ produkcji żywności na środowisko. Jednym z kroków jakie możesz poczynić jest właśnie wybór produktów sezonowych i lokalnych. Jeśli bowiem widzisz świeże truskawki w zimie, jasnym jest że przeżyły długa drogę z ciepłego zakątka świata. Ani nie są zdrowe dla Ciebie (wiesz czym były konserwowane?) ani dla środowiska (z Portugalii/Hiszpanii/Afryki do Polski jest kawałek, prawda?). Zamień na inny owoc lub użyj tych polskich ale mrożonych.
6. Jechać, poklikać czy iść?
Jeśli raz w tygodniu jeździsz na większe zakupy samochodem – wybierz się choć czasem na spacer do pobliskich np. warzywniaków. Poranne świeże bułki z piekarni także dodadzą trochę aktywności fizycznej do Twojego dnia. Tam gdzie to możliwe wybieraj ruch – i nie szukaj wymówek! Te małe zmiany sumują się na zwiększenie całkowitej dobowej aktywności, która przyznasz że przy obecnym trybie prac zdalnych jest na niskim poziomie. A jeśli preferujesz zakupy online jako bezpieczniejsza epidemiologicznie forma – nie ma problemu. Nie zapomnij jednak że aktywność fizyczna poprawia Twoją odporność. Więc w ramach „rekompensaty” wybierz się na spacer.
Nie zapomnij o aktywności fizycznej lub choćby zwykłym spacerze | zdrowe zakupy rodzinne Wybieraj produkty sezonowe i lokalne – zadbasz nie tylko o swoje zdrowie ale i planetę | dieta planetarna, zdrowe zakupy rodzinne
7. Kieruj swe kroki świadomie
O ile bardzo lubię zakupy żywnościowe, o tyle bardzo nie lubię dużych marketów. Preferuję małe sklepiki a na zakupy w dużych sklepach wybieram pory w których jest mniej ludzi (obecnie jest to tym bardziej pożądane 🙂 ). Oczywiście najlepiej jeśli są to już znane sklepy gdzie szybko i sukcesywnie znajdę produkty z listy. Omijam działy z których nic nie potrzebuję, omijam miliony cudownych promocji na rzeczy które nie są mi potrzebne i idę bezpośrednio do kasy. W przypadku zakupów z dzieckiem także jest to fajny sposób. Nie chcesz by dziecko jadło słodycze – omijaj działy ze słodyczami. Nie chcesz by namawiało Cię do kolorowych napoi – po zakupach idź od razu do kasy. Oczywiście że przy kasie też znajdzie coś kuszącego. Niemniej w zdecydowanie mniejszej ilości niż na gigantycznych półkach działu ze słodyczami. Dodatkowo warto zainteresować dziecko jego własną listą zakupów. Niech skupi się na znalezieniu kilku produktów z różnych działów. Przy kasie zamiast skupiać się na półkach ze słodyczami, możesz zawsze poprosić by sprawdziło czy na pewno wszystko z jego i twojej listy jest zakupione. A jaki jest Twój sposób?
Autor: Monika Zaremba-Dragan – dietetyk dziecięcy
Może Cię zainteresować: