Łazienkowy problem, czyli co na zaparcia u dzieci?
Łazienkowy problem, czyli co na zaparcia u dzieci?
Temat zaparć nieustannie przychodzi z rodzicami do gabinetu. I niestety pomimo, że jest to temat bardzo powszechny, często jest bagatelizowany. Nieraz próbuje się „leczyć” zaparcia dziecka na własną rękę, co tylko utrudnia i wydłuża późniejsze leczenie. O tym czym tak naprawdę są zaparcia w innym poście. Najczęściej jednak spotykamy się z zaparciami czynnościowymi u dzieci (90-95%) i na nich dzisiaj się skupię. Przede wszystkim u dzieci ze stwierdzonymi zaparciami powinniśmy zwrócić uwagę na 3 elementy: dieta i odpowiednie nawodnienie, aktywność fizyczna i stosowanie leków.
1. Co na zaparcia u dzieci? Odpowiednia dieta i nawodnienie
Bardzo często rodzicom dzieci z problemem z zaparciami po głowie chodzi błonnik. I słusznie! Co prawda mówi się, że ilość błonnika w diecie powinna pozostać taka jak w diecie dziecka zdrowego. Niemniej nawet w diecie dzieci zdrowych, błonnika nie znajdziemy zbyt wiele. Jeśli w domu, dziecko nie zostanie nauczone że produkty wysokobłonnikowe jak ciemne pieczywo czy warzywa są stałym elementem diety, to później nie są to faworyty dziecięcego podniebienia. Za to słodycze…. to już inna i niestety najczęściej zapierająca bajka.
Najczęściej u dzieci z zaparciami wprowadzamy dużo, ale stopniowych zmian do diety. Na bazie dostarczonego dzienniczka żywieniowego analizujemy błędy i nastawiamy się na zbilansowanie diety malucha oraz zmiany jakościowe.
Jakie jednak produkty mogą pomóc u dzieci z zaparciami?
- orzechy i nasiona np. słonecznika, dyni – dla maluchów w formie zmielonej, dla starszych dzieci w całości
- owoce, warzywa (owoce i warzywa najlepiej w formie surowej i ze skórką) i produkty pełnoziarniste (razowe pieczywo, gruboziarniste kasze, otręby, pełnoziarniste makarony, płatki owsiane, jęczmienne i inne)
- nasiona lnu – w formie kleiku lub zmielonych nasiona
- owoce suszone, szczególnie śliwki
- niewielka ilość ksylitolu
- kiszonki jak naturalnie kiszona kapusta czy ogórki
- produkty fermentowane jak maślanka, kefir, jogurt
- czasem nasiona roślin strączkowych, choć z nimi uważnie
Pamiętaj by nie popadać w skrajności. Nie chodzi o to by dziecko jadło teraz tylko razowe pieczywo zagryzane surową papryką na śniadanie, na obiad gruboziarniste kasze z surówkami, na podwieczorek koktajle owocowo-jogurtowe posypywane pestkami z dyni, a na koniec dnia jeszcze kleik z siemienia lnianego. I to od jutra! Wszystko należy wprowadzać spokojnie i z rozsądkiem. Podstawą jest zdrowa i zbilansowana dieta.
Jakie produkty mogą działać „zapychająco” u dzieci z zaparciami i jakich warto unikać:
- oczywiście cukier i słodycze oparte o cukier – ich ilość w diecie dzieci przekracza normy czasem kilkunastokrotnie! Szczególnie u dzieci z zaparciami, powinniśmy na ich ilość zwrócić uwagę
- tłuste potrawy i produkty jak tłuste mięsa, wędliny ( pasztety, kiełbasy, karkówka) czy tłusty nabiał np. mleko > 2%, sery żółte, śmietanki
- kakao, czekolada
- dżemy wysokosłodzone
Podsumowanie produktów na zaparcia dla dzieci do pobrania tutaj
Na zaparcia dla dzieci, nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu! Jeśli zwiększysz ilość błonnika w diecie bez zwiększenia ilości wody (ale czystej – nie słodzonej!), to możesz uzyskać odwrotny do pożądanego efekt. Niedobór wody może spowodować powstanie zbitych mas kałowych, czyli nasilić zaparcia stolca. O tym ile wody potrzebuje Twoje dziecko poczytasz tutaj.
2. Co na zaparcia u dzieci? Aktywność fizyczna
Korzyści wynikające z regularnej aktywności fizycznej są przeogromne. Niestety w obecnych czasach, często o niej zapominamy. Aktywność fizyczna to nie tylko utrzymanie prawidłowej masy ciała, wzmocnienie tkanki mięśniowej i kostne, wydłużenie życia czy realna poprawa samopoczucia. To także poprawa perystaltyki jelit. Jako rodzic powinieneś zachęcać dziecko do aktywności fizycznej, najlepiej swoim przykładem. Codzienna godzina aktywności ruchowej u dzieci to ich minimum. Do tego należy limitować czas spędzany przed komputerem czy tabletem do maksymalnie 2h. Im więcej ruchu tym lepiej!
Jeśli masz problem ze zmotywowaniem dziecka do ruchu lub chcesz poczytać o tym więcej – kliknij tutaj
3. Leki na zaparcia dla dzieci
W przypadku stwierdzonych zaparć, stosowanie leków jest nieodzownym elementem ich leczenia. Często niestety słyszę o zbyt szybkim odstawianiu leków przez samych rodziców, co w dalszym etapie powoduje powrót dolegliwości. Pamiętaj, że leczeniem zajmuje się lekarz. Pediatra czy czasem gastroenterolog, często wykorzystuje się leki osmotyczne jak makrogole czy laktulozę. Niekiedy potrzebne są także wlewki doodbytnicze czy czopki glicerynowe. To lekarz decyduje o wprowadzaniu leków, zmniejszaniu dawek czy ich odstawianiu. Nawet jeśli dziecko zacznie wypróżniać się normalnie, czas realnego ustąpienia wszystkich konsekwencji związanych z zaparciami (jak np. lęk dziecka przed robieniem kupy czy odkształcenie odbytnicy) wymaga czasu! Nie działaj sam a jeśli masz wątpliwości co do leczenia – konsultuj z innym lekarzem.
Zaparcia u dzieci – podsumowanie
Mam nadzieję że trochę rozświetliłam problem z zaparciami u dzieci. Prócz wspomnianych trzech elementów, bardzo ważny jest także tzw. trening czystości, czyli zachęcanie dziecka do regularnych wizyt w toalecie, szczególnie po posiłkach. Niezależnie od etapu, pamiętaj by nie zwlekać z wizytą u pediatry, ustaleniem planu leczenia i wsparciem dietetyka w modyfikacji zwyczajów żywieniowych.
Autor: mgr dietetyk Monika Zaremba-Dragan, diet4kids
Może Cię zainteresować: